مجموعه شعرهای ریچارد براتیگان بزودی منتشرخواهد شد

Archive.gifخبرگزاري دانشجويان ايران - مرکزي

سرویس: فرهنگ و هنر

مجموعه شعرهای ریچارد براتیگان شاعر و نویسنده آمریکایی توسط نشر رسش منتشرخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه مرکزی، مجموعه شعرهای این شاعر شامل 10 دفتر در دو مجموعه به نام های "ما مشهوریم "و "لطفا رنگی نشوید " با ترجمه و جمع آوری محسن بوالحسنی و سینا کمال آبادی در اختیار علاقه مندان ادبیات معاصر جهان قرار خواهد گرفت.
سینا کمال آبادی مترجم این مجموعه ها در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا منطقه مرکزی خاطر نشان کرد:بارزترین ویژگی شعر براتیگان، رهایی از قید و بند همیشگی و آزادی آن نسبت به قراردادها و مولفه هایی است که در ذهن ما به عنوان یک تئوری یا باید ثابت قرار دارد .

وی افزود:سادگی، رویکرد دیگر دیگر گونه به شعر و مکلف نبودن با ساختارها از دیگر ویژگی های شعر این شاعر و نویسنده است.

محسن بوالحسنی که بازسرایی این شعر را به عهده داشته است در گفت و گو با ایسنا منطقه مرکزی گفت:هنرمندی که متفاوت از نوشتار و متن زمانه خود عمل کند در جهان شعر به ندرت یافت می شود اما براتیگان در شعر و داستان هایش دست به تجربه ای دیگر از نوشتن متن می زند و نوع جدیدی از ادبیات را به دنیا معرفی می کند.

وی با اشاره به این موضوع اضافه کرد:براتیگان از جمله نویسندگانی است که به هیچ وجه نمی توان نوشته های او را حدس زد.

بوالحسنی در مورد چگونگی شکل گیری این کار گفت :پس از آشنایی با براتیگان از طریق داستان هایش و جمله معروف او مبنی بر 7سال شعر نویسی ،این فکر به ذهنم رسید که این شعر ها کجا هستند. در آغاز فکر نمی کردیم با این حجم روبه رو باشیم ولی پس از تحقیقات و پیدا کردن منابع معتبر با روزی هشت ساعت کار ، این کار را شروع کردیم و سعی کردیم مجموعه های کامل و پرمحتوایی به مخاطبان خود تحویل دهیم .

بوالحسنی با اشاره به آثار براتیگان در ایران گفت :شعر براتیگان چندان در ایران شناخته نشده نیست و به استثنای یک مجموعه بسیار کوچک کتاب شعری از براتیگان موجود نیست در این مجموعه به دفتر "لطفا این کتاب را بکارید "برمی خوریم که یکی از محصولات شگفت انگیز ادبیات پست مدرن است.
/ 2 نظر / 13 بازدید
زهراملوکی

سلااااااااااااااااااام . صبحتون بخير . هی گفتم چرا بی خوابی زده به سرم ... پس درمورد براتيگان نوشتين دوباره . اول صبحی خبرهای يه روز عصر و خوندن خيلی خوبه . ما رو هم کم تر بکاريد بابا مرديم از بی براتيگانی . با سپاس و آرزوی لبخند واقعی

‌برديس

سلام بابا شما که ما رو کشتيد براتيگان ما رفتيم و براتيگان نيومد تهران خيلی بزرگ خيلی هم شلوغ دل تنگيشم همين طور خوبه اين دنيای مجازی هست اما